Sudski vještaci za telekomunikacije pozdravljaju odluku Hakoma u sporu H1-HT
(preneseno u cijelosti s portala poslovni.hr, dana 13.03.2013. godine)
Hoće li konaÄnu presudu u sporu dva telekoma donijeti sudovi?
Dok tržiÅ¡ni igraÄi iz drugih industrija koje nemaju vlastite regulatore svoje meÄ‘usobne probleme moraju rijeÅ¡iti na vrlo sporim hrvatskim sudovima, sukob izmeÄ‘u Hrvatskog telekoma i H1 telekoma ekspresno se rijeÅ¡ava pri regulatoru Hakomu i stoga izaziva veliko zanimanje.
K tome i kontraverze, jer Hakom, iako nadležan za rjeÅ¡avanje svih regulatornih sporova u telekomunikacijama, ovoga puta rjeÅ¡ava spor koji poÄiva na naplati potraživanja.Poslovni dnevnik stoga je u kratkoj anketi o ovom presedanu zatražio miÅ¡ljenje niza stalnih sudskih vjeÅ¡taka za telekomunikacije.Äuro Lubura, sudski vjeÅ¡tak iz Zagreba kaže da odÅ¡teta u isporuci veleprodajnih usluga HT-a nije novost. “Regulator je u ovom sporu zaÅ¡titio slabijeg operatera Å¡to je dobro za tržiÅ¡te i korisnike, a konaÄni rasplet će zasigurno dati sudovi unatoÄ tome Å¡to je odluka Hakoma argumentirano obrazložena”, kaže Lubura.Dodaje da je takoÄ‘er Äinjenica da su alternativni operateri jako zaduženi i da su na ovaj naÄin samo dobili novi oblik kredita i to s najviÅ¡om zateznom kamatom.Danijel Mileta, sudski vjeÅ¡tak iz Å ibenika, koji je prije radio i kao državni tajnik za telekomunikacije, kaže da je za oÄekivati joÅ¡ sliÄnih sluÄajeva, jer je većina alternativnih operatera u financijskim dubiozama.
Navodi da su penali HT-u jasno propisani i u skladu s EU regulativom.”Jedino Å¡to može biti dvojbeno je koliko duboko regulatorove odluke, kojima Å¡tite tržiÅ¡no natjecanje i omogućuju ravnopravniju utakmicu, mogu zadirati u provoÄ‘enje financijskih zakona, osobito onog o financijskom poslovanju i predsteÄajnoj nagodbi”, istiÄe Mileta. Kaže da je zato dobro Å¡to je ta odluka Hakoma oznaÄena kao privremena dok se ne utvrdi ÄinjeniÄno stanje.SaÅ¡a Aksentijević, sudski vjeÅ¡tak iz Rijeke, smatra da je regulator postupio ispravno.”Budući da se već duže vrijeme na naÅ¡em telekom-tržiÅ¡tu koje ulazi u zrelu fazu odvija konsolidacija, nije za iskljuÄiti niti jednu motivaciju glavnih protagonista, te smatram da je Hakom postupio ispravno i u skladu sa svojim ovlastima”, kaže Aksentijević. PojaÅ¡njava da se u ovom sporu preklapaju nadležnosti sedam zakona te da se stoga i HT i H1 opravdano pozivaju na pojedinaÄne odredbe koje im idu u korist.
“Upravo zato ne smije se zaboraviti Å¡iri okvir, odnosno misija regulatora da Å¡titi tržiÅ¡no natjecanje, stvara prostor za inovacije i Å¡titi interese korisnika kroz Å¡iri i raznolikiji izbor usluga po prihvatljivim cijenama”, kaže on te istiÄe da je regulator zbog toga zaÅ¡titio korisnike i posredno slabijeg operatera “dok HT i H1 pravnim putem ne razrijeÅ¡e meÄ‘usobna potraživanja”.Vladimir Njegovan, sudski vjeÅ¡tak iz Zagreba smatra pak da se Hakom trebao ograniÄiti na reguliranje tehniÄkih uvjeta poslovanja operatera.”ÄŒini mi se da se Hakom riziÄno upustio u presuÄ‘ivanje jednog uobiÄajenog financijskog spora izmeÄ‘u dva trgovaÄka druÅ¡tva pod krinkom zaÅ¡tite korisnika”, pojaÅ¡njava Njegovan.IstiÄe da reakcija Hakoma otvara brojna pitanja. Od toga da li je stavio H1 telekom u povlaÅ¡ten položaj u odnosu na ostale operatere preko toga Å¡to je natjerao HT da plati kaznu za kaÅ¡njenje u isporuci usluga ako je takvo kaÅ¡njenje sporno, te konaÄno je li uopće posao Hakoma prosudba u financijskim sporovima.
Regulativa
Novo upozorenje
Nakon Å¡to je na zahtjev regulatora Hakoma Hrvatski telekom odblokirao raÄun H1 Telekoma, inspektor elektroniÄkih komunikacija pri regulatoru Željko KanduÄar upozorio je HT da ipak nije u cijelosti ispoÅ¡tovao odluku regulatora. Upozorava se da HT nije isplatio odÅ¡tetu H1 Telekomu za kaÅ¡njenje u isporuci usluga.