Å irenjem i integracijom ureÄ‘aja potroÅ¡aÄke elektronike zadnjih godina pojavila se i forenzika GSM ureÄ‘aja. GSM ureÄ‘aji imaju procesor, memoriju i vrlo Äesto u sebi sadrže podatke o rutama i lokacijama na kojima se GSM ureÄ‘aj nalazio Å¡to može biti dodatni pokazatelj u dokazivanju u nekom sluÄaju s kriminalnom pozadinom.
U zadnjih nekoliko godina pojavili su se i vrlo jeftini ureÄ‘aji za ometanje GSM signala koji u potpunosti mogu obezvrijediti klasiÄne kombinirane ureÄ‘aje koji koriste GPS i podatkovnu vezu (GPRS/UMTS/HSDPA) koji se koriste  za osiguravanje praćenih vozila (skupocjeni automobili, vozila koja prevoze vrijedne poÅ¡iljke ili novac). OmetaÄi GSM i GPS signala mogu se kupiti već za 60 do 90 US$!
Smatra se da je sljedeći korak koji će vjerojatno poduzeti pripadnici kriminalnog miljea GPS spoofing. U potencijalnom scenariju tako bi bilo moguće oteti vozilo koje je praćeno preko GPSa a koje prevozi npr. novac, lažirati signal i nastaviti ga emitirati preko podatkovne veze dok je vozilo u biti oteto i prepraćeno na posve drugu lokaciju.
Testovi provedeni u Velikoj Britaniji pokazuju kako postoje na crnom tržištu uređaji snage 2 W koji su sposobni ovisno o konfiguraciji terena ometati propagaciju GPS signala u radijusu do 30 km i koji vrlo dobro obavljaju svoju zadaću.
Protumjera za ovakve sustave je uglavnom koriÅ¡tenje zemaljskih lokacijskih sustava koji imaju funkciju zamjenskih lokacijskih sustava i koji su se poÄeli razvijati nakon Drugog svjetskog rata a koji su upravo zbog relativno lakog ometanja GPS signala ponovo dobili na važnosti. Takav sustav je npr. eLoran.  Oni su ipak neÅ¡to manje osjetljivi na ometanje ovog tipa no daleko su od komercijalne uporabljivosti u gotovo svim uvjetima i na svim lokacijama Å¡to je znaÄajka GPS sustava.